Partnerské město NOWA RUDA (Polsko)

 

    Nowa Ruda je městem v Dolnoslezském vojvodství, v údolí toků Rudawky a Wlodzicy, obklopené hřebenem Gór Sowich a pohoří Wzgórza Wlodzickie. Poloha: (360 - 420 m. n. m.). Rozloha: 3 704 ha. Počet obyvatel: 26 844. Městské části: Centrum, Drogoslaw a Slupiec. Křižovatka hlavních silnic č. 381 a 385, město na železniční trati Walbrzych - Klodzko.

    Město je vzdáleno pouhých 10 km od hraničního přechodu Tlumaczów - Otovice, a proto mají turisté z Čech jedinečnou možnost poznat krásné okolí Nowe Rudy.

Kostel Jana Chrzciciela    Město je díky své poloze vhodným výchozím bodem nejen cyklistických, ale i turistických a v zimě lyžařských tras. Město vzniklo ve 13. stol. jako osada spojená s dobýváním železných rud. V centru města se nachází radnice z 2. pol. minulého století, je to sídlo městského úřadu. Nedaleko náměstí je objekt novorudského zámku z 15. stol. V bývalé lázeňské části města vyvěrají minerální vody. Jedinými dalšími památkami ve městě jsou církevní budovy staré asi 200 let a bývalý černouhelný důl (muzeum - podziemna trasa turystyczna).

    Nedaleko městského centra se nachází hojně navštěvovaná hora sv. Anny s kapličkou, rozhlednou (nepřístupná) a restaurací s možností ubytování. V Słupcu se nachází hora Wszystkich Świętych (Všech Svatých) s kapličkou z r. 1680 a rozhlednou (otevřena 24 h).

    V r. 1995 získala Nowa Ruda první cenu v soutěži turistických měst o nejkrásnější náměstí. V okolí si zaslouží pozornost především Bozkow, kde se nachází palácový komplex s parkem.

    Zábava a volný čas: kulturní centrum, městská knihovna, sportovní a rekreační komplex - stadion, koupaliště, kurty, aquacentrum.
Odkazy a kontakty:Partnerská smlouva mezi městy
Broumov a Nowa Ruda.


Copyright © Město Broumov 2005 Poslední aktualizace stránky: 13.03.2005