Partnerské město FORCHHEIM (Německo)

 

    Forchheim je město v severním Bavorsku s více než 30 000 obyvateli a je hlavním městem okrsku Forchheim v distriktu Horní Franky. Ve středověku bylo město dvorem králů a důležitým městem obchodu.
    Město Forchheim je centrem školství ,kultury, sportu a zdravotní i sociální péče. Práci zde obyvatelé nacházejí nejen v bohaté síti bank obchodů a služeb, ale taky v místních papírnách, textilkách, v továrně na barvy a optické přístroje a v mnoha malých pivovarech a dalších menších provozech.

Radnice    Staré město tvoří mnoho pečlivě udržovaných hrázděných historických měšťanských domů s bohatě převislými květinami v oknech. K významným historickým a kulturním památkám Forchheimu patří most přes řeku Regnitz, dříve dřevěný, nyní kamenný se sochou Sv. Jana Nepomuckého, Královský dvorec, kaple Panny Marie, staré město s tržním náměstím, Radnice, špitál Sv. Kateřiny, Kostel Sv. Martina, biskupský zámek, městské hradby s možností vyhlídky do okolí, klášter s kostelem, opevněná knížecí rezidence.

Kaple Panny Marie    Kromě práce Forchheim žije i velice bohatý spolkový a společenský život. Slaví se zde spousta svátků a výročí, ale jedna největší událost je Annafest (na Sv. Annu), kdy se na 10 dní otevřou všechny sklepy s kvalitním pivem.
    Ubytování pro návštěvníky je možné v mnoha hotelech a hospodách ve městě i v blízkém okolí. Pro mládež je možnost kempování za přijatelnou cenu v zařízení města. V okolí se provozuje cykloturistika i vodní sporty. V sezoně se občerstvení prodává do pozdních nočních hodin na náměstích a ulicích.
    Forchheim je také nazýván "bránou franckého Švýcarska" a jeho ekonomický rozvoj je dnes ovlivněn především blízkou aglomerací Norimberk - Erlangen, kam dojíždí za prací spousta obyvatel města Forchheim.

    Francské Švýcarsko je oblast ohraničena velikými historickými městy Bamberk, Bayreuth a Norimberk. Pojmenování této oblasti Franckým Švýcarskem je dáno přírodní krásou celého kraje.


Stručná historie:
Forchheim    První osídlení oblasti se datuje okolo r. 650. V 8. století zde vznikl královský dvůr a sídlo. První písemný dokument, ve kterém je F. zmíněn, pochází z r. 805 a je od krále Karla Velikého.

    V následujících stoletích se zde konalo mnoho významných událostí - např. korunovace krále Ludvíka, posledního Karlovce (4. 2. 900). 10. listopadu 911 zde byl zvolen a korunován první německý král Konrád I. Až do 13. století bylo mnoho německých králů zvoleno a korunováno ve F. a konala se zde četná setkání šlechty a duchovenstva.

Pozůstatky opevnění    Mezi lety 1200 a 1220 získal Forchheim status města a městský znak. V následujících dvou stoletích bylo zbudováno mnoho staveb, z nichž některé je možno obdivovat ještě dnes - např. radnici, špitál sv. Kateřiny a kapli P. Marie. Po potlačení povstání německých farmářů bylo město rozšířeno na středověkou pevnost. Zbytky městských hradeb a podzemních sklepení a kleneb se zachovaly dodnes.

    Během období 30 leté války musel Forchheim odolávat několikrát těžkému obléhání, ale město nikdy nekapitulovalo. V 19. století byla zbořena převážná část hradeb.

    Roku 1803 byl Forchheim obsazen bavorskými vojsky a připojen k Bavorsku. V nacházejícím období byla dominujícím faktorem v historii města industrializace.


Odkazy a kontakty:

   

Partnerská smlouva mezi městy
Broumov a Forchheim.


Copyright © Město Broumov 2002 Poslední aktualizace stránky: 21.04.2002 T